DAOYIN YANGSHENG GONG - život zachraňujúci čchi kung

12.10.2019

DAOYIN YANGSHENG GONG - súbor 12 čchi kungových cvikov

Daoyin Yangshen Gong môžeme preložiť ako približne ako "technika na načerpanie životných síl".
"Daoyin" sú dávne cvičenia spájajúce myseľ a telo. Je to pôvodný termín pre cvičenia kultivujúce vnútornú energiu - dnes sa pre ne používa označenie Qi gong / čchi kung (vyslovujeme čikung).
"Dao" sa vzťahuje k fyzickým pohybom, ktoré sú vedené mysľou a spätne stimulujú vnútorný tok energie "čchi" v tele.
"Yin" vyjadruje, že energia čchi môže s pomocou fyzických pohybov dosiahnuť do všetkých častí tela.
Ich spojenie - "Daoyin" - zdôrazňuje, že je potrebné vytvoriť harmóniu medzi telom a mysľou. Dnes Daoyin označuje najmä naťahovacie cvičenia cielene vedené mysľou.
Tento systém pozostáva z 12 prepracovaných cvičení, ktoré kombinujú tradičnú múdrosť a modernú lekársku teóriu.
Charakteristické sú jemné rotačné pohyby a stimulácia dôležitých akupresúrnych bodov na tele; kontrola dychu a samozrejme mentálna práca.
Na základe klinických testov realizovaných v Číne je toto cvičenie nazývané "život zachraňujúci čikung". Má preventívne, liečivé a regeneračné účinky, pomáha liečiť akútne aj chronické ochorenia.
Pre študentov Športovej univerzity v Pekingu je Daoyin Yangsheng Gong (DYYSG) je povinným predmetom. Čínsky olympijský výbor ho odporúča atlétom ako bonusový systém starostlivosti o zdravie.
Jemné, plynulé a harmonické pohyby podporujú cirkuláciu energie v tele, upokojujú nervový systém, uvoľňujú kĺby a zlepšujú svalový tonus.
Významé špecifikum DYYSG, ktoré ho robí unikátnym, je, že cvičenia je možné prispôsobiť chorobe, ktorú chceme liečiť. Má silný vplyv na špecifické akupunktúrne body a meridiánový systém. Niektoré cvičenia zmäkčujú telo a zvyšujú jeho flexibilitu, iné sú napojené priamo na konkrétne orgány. DYYSG s jeho ladnými pohybmi má aj duševný a umelecký rozmer.Inštruktor: NUMAN PEKGÖZ
Certifikovaný tai chi inštruktor, pokračovateľ tradičnej majstrovskej rodinnej líne. Venuje sa viacerým taoistickým vnútorným umeniam: Chen, Yang, Wudang štýl tai chi, Daoyin, Bagua a niekoľko tradičných štýlov so zbraňami.

Numan Pekgöz cvičí od 90tych rokov. Od detstva mal záujem o orientálne kultúry. Dlhé roky denne študoval a cvičil u majstrov Wang Yan a Tang Wei. Neskôr odišiel do Číny študovať Chen štýl u majstra Jiang Qijian a veľmajstra Chen Qingzhou. Tam sa stal oficiálnym 13tym predstaviteľom v Chen štýle. Taktiež reprezentuje 6tu generáciu v Yang štýle.
Numan sa zúčastnil viacerých šampionátov, vyhral 15 medzinárodných medailí. Učí súkromne aj skupinové kurzy a semináre v Turecku aj inde po svete. Je zakladateľom INTERNY, tureckej tai chi a čchi kungovej školy. Organizuje stále populárnejší Medzinárodný tai chi a čchi kungový seminár v Turecku.

Viac o Numanovi si môžete prečítať tu: www.interna.org/docs/Numan-Pekgoz-Tai Chi-En.pdfO podujatí.

Workshop bude vedený v angličtine a tlmočený do slovenčiny.
Cieľom je zvládnuť za víkend celú zostavu tak, aby ju absolventi workshopu vedeli cvičiť sami doma.
Čchi kung je vhodný rovnako pre začiatočníkov ako aj pre pokročilých.

Občerstvenie (nápoje, ovocie, niečo malé na zahryznutie) bude zabezpečené.
Časový plán:
10:00 - 12:30 1. výukový blok
12:30 - 14:00 obedná pauza
14:00 - 16:30 2. výukový blok
po 16:30 priestor na otázky

Čo si treba zobrať:
pohodlné oblečenie na cvičenie
papier a pero na poznámky

Cena workshopu a prihlasenie:
70€ (7€ / hodina)
Workshop je potrebné uhradiť do konca septembra. Pre informácie k platbe mi napíšte na anna@taichicentrum.sk