Forma plynúcej vody (Flow form)

28.09.2019

Forma plynúcej vody je zostava, ktorú sa naučíte rýchlo a ľahko. Nesústredíme sa pri nej na detaily, takže je jednoduché udržať plynulý tok pohybu.
Túto formu vyvinul Paul Renall z 37 prvkovej formy, keďže sa u svojich študentov často stretával s problémami udržať rovnováhu a svoj stred počas cvičenia. Nazval ju Flow form - spolu s mojimi tajčistami sme jej prvej sekcii dali slovenský názov Forma plynúcej vody.
Pýta sa: "Ak nedokážeme udržať rovnováhu, keď sa pohneme, čo sa potom vlastne učíme? Vieme sa udržať v strede, len keď sme pevní, v stabilnej a pohodlnej pozícii? Život nás konfrontuje s rôznymi tlakmi a silami, ktoré nečakáme - a toto sú presne tie situácie, keď je kľúčové ostať v rovnováhe, vyrovnaní a uvoľnení.

Pri Forme plynúcej vody je pohyb nôh maximálne zjednodušený, v podstate len prekračujeme z nohy na nohu, pričom váha je vždy len na jednej nohe - je teda vždy úplne zrejmé, kde je ťažisko a os tela. Sústredíme sa na dobré držanie tela a plynulý pohyb rúk - keďže ten vychádza z chrbta a je riadený panvou, ostáva prirodzene počas cvičenia celé telo v harmonickom toku pohybu.
Počas troch dvojhodinoviek v troch mesiacoch (28.09., 26.10. a 30.11.) sa naučíme celú formu tak, aby ste dokázali zacvičiť ju sami (a následne sa v nej ďalej zlepšovať). Mesačný interval medzi lekciami je dlhý, ale po každej lekcii dostanete odo mňa video, podľa ktorého budete môcť doma trénovať.

Termín je navrhnutý tak, aby vám po našom rannom stretnutí ešte ostal celý víkend voľný.15€ za jedno stretnutie (120 minút), teda 45€ za celý cyklus / celú formu.

Jednotlivé dvojhodinovky na seba nadväzujú, nie je možné ich absolvovať zvlášť.

Platí sa vopred za celý cyklus.
V cene 45€ získate:
- znalosť krásnej, príjemnej a jedinečnej tai chi formy, ktorú si budete môcť / vedieť cvičiť aj doma a stihnete to do pár minút;
- video po každej lekcii s prebratou časťou formy a s odporučeniami a tipmi, čo nasledujúci mesiac trénovať;
- lepšie vnímanie svojho tela, jeho rovnováhy a orientácie v priestore, ladnosť a koordináciu pohybov, dobré držanie tela.Slovami Juraja, ktorý už Formu plynúcej vody cvičí:

"V čom je Flow forma najviac výnimočná pre mňa? Je vyjadrením niečoho, čo mi ešte v mladosti vtĺkal do hlavy môj tréner Karate a bol som veľmi prekvapený, keď som si na to spomenul a túto paralelu v Tai Chi uvedomil až pri Flow forme.
Je to spojenie troch dôležitých princípov pre to, aby cvičenie bolo zdravé a aby bavilo a prinášalo radosť.
Je to mäkkosť, ladnosť a sviežosť - a práve toto pre mňa Flow forma predstavuje - je dostatočne pomalá a uvoľnená, aby som sa cítil dobre, keď ju cvičím, a súčasne je dostatočne svieža a svižná, aby som mal radosť z pohybu a netúlal sa pri nej myšlienkami niekde inde.

Som veľmi rád, že máme možnosť sa tejto forme venovať v skupine ďalej a teším sa na to, ako budeme vďaka nej a ňou samotnou prenikať hlbšie do zákutí Tai Chi.

PARKOVANIE: Parkovanie voľné vo dvore. Vjazd/ výjazd z ľavej strany budovy Klincová 22, pozdĺž budovy do dvora.
(Ďalšie parkovanie možnosti: https://mileticova.sk/ulica/parkovanie/)