Mantra

ZVUK DUŠE
Interview s režisérkou filmu MANTRA Gergiou Wyss:

Q: Musíte mať veľkú vášeň pre mantry, keďže ste sa tak ponorili do tejto problematiky vo filme Mantra.
A: Mám dve vášne: jednou je práca na hudobných dokementárnych filmoch, čo skutočne milujem. Urobiť dokumentárny film o mojej druhej vášni - mantrách a Kirtane - hudbe ktorá sa ma skutočne dotkla bolo vlastne ľahkých rozhodnutím.

Q: Takže čo vás vlastne pritiahlo ku Kirtanu a Mantre ?
A: Oh, kde začať (smiech). Žila som úplne zaneprázdneným a uponájľaným životom filmovej editorky v New Yorku. Potom som mala svoje dve deti a presťahovala som sa do Barcelony. Boj o čas medzi prácou a rodinou ešte prehlboval môj každodenný stres. Cítila som, že to takto nezvládam a začala som navštevovať meditačné skupiny, kde som prvý krát počula Devu Premal a Lamu Gyurme. Krátko na to moja najbližšia priateľka zomrela na rakovinu a spoločné spievanie s inými sa mi ukorenilo hlboko v duši.

Q: Považujete Kirtan a meditáciu za to isté ?
A: Uvedomila som si, že Kirtan je veľmi efektívny spôsob, ako sa nastaviť na meditáciu. Vyskúšala som rôzne meditačné techniky v minulosti, keď som mala okolo 20 rokov. Navštívila som Indiu, kde som si mnohé z nich vyskúšala na vlastnej koži. Avšak keď som sa k nim po mnohých rokoch prostredníctvom Kirtanu vrátila, pôsobilo to na mňa ako pevné napojenie na meditatívny stav. Kirtan to vynikajúci nástroj na meditáciu.

Q: Kirtan a Mantra sú rýchlo rastúce smery - čomu by ste to pripísala ?
A: Myslím, že na západe je to istotne jóga v jej rôznych podobách - pomocou čoho sú Kirtan a Mantra deimistifikované pre širokú verejnosť. Už to nie je natoľko považované za niečo čudné...mnohé jogové štúdia zaraďujú Kirtan a Mantry ako doplnkové aktivity, ktoré sa rýchlo rozširujú ďalej. Takisto hudba, ktorá sa používa pri joge je schopná sa ľudí dotknúť a automaticky tým inštruktori jógy vlastne tento druh hudby predstavujú svojim cvičencom.

Q: aká bola reakcia umelcov, keď ste ich žiadali, aby vystúpili vo filme ? Máte vo filme tých známych ?
A: Začala som s Devou Premal a Mitenom a mala som šťastie, že sa im myšlienka ihneď zapáčila. Takže som urobila s nimi najskôr krátky klip a získala som potrebné financie na pokrytie nákladov na jeho vytvorenie. Následne ma manažement DP&M predstavil Krishnovi Das, ktorého som filmovala, keď mal vystúpenie v Barcelone. Krátko na to, Snatam Kaur mala koncert takisto v Barcelone a ja som mala možnosť urobiť s ňou interview a takto to pokračovalo.

Q: Mohla by si vysvetliť tým, ktorý nemali skúsenosť s Mantrou a Kirtanom, ako napríklad Gayatri Mantra od Devy Premal & Miten - pravdepodobne najznámejšia mantra tohto druhu - ovplyvnila teba ?
A: Je to čosi, ako trvalý pokoj a kľud. Nezáleží na situácií, či som napätá, alebo nemôžem v noci spať, ja si ju jednoducho dookola opakujem a vždy ma to ukľudní, alebo uspí. Časom sa tento efekt ešte zvýrazňuje. Spočiatku som musela cielene zameriavať pozornosť na mantry, avšak teraz mi automaticky príde na rozum keď sa dostanem do stresovej situácie, či sa ocitnem v bežnom probléme, ako je napríklad dopravná zápcha. Spievam rôzne mantry v rôznych situáciách. Ak sa vrátim k Gayatri mantre: bola pre mňa kľúčová práve po smrti priateľky. Bolo to náročné obdobie. Bola ešte mladá a bolo nesmierne ťažké sa s ňou rozprávať o umieraní. Nikto nemá rád rozhovor o smrti, avšak Gayatri mantra mi pomohla prekonať strach to straty priateľky a smrti samotnej.

Q: Poďme späť k filmu, dali ste mu podnázov Sounds into Silence (Zvuky do ticha). Čo ste tým mysleli ?
A: Je to len popis procesu - keď spievate mantry, dostáva vás to do ticha. Hlas našich hlasov nás smeruje k našej esencii, do tich a kľudu.

Q: Ak sa pozriete širšie na filmový svet a filmy, ktoré ste pomáhala vytvoriť - uprednostňujete prácu na dokumentárnych filmoch ?
A: No, sú to vlastne reálne životné príbehy opisujúce čo ľudia robia. Mám rada aj klasické filmy a na niektorých som sa ako editorka podieľala, avšak pri tvorbe dokumentárnych filmov je naozaj výzvou zachytiť v príbehoch to podstatné. Je fascinujúce, ako sa tieto príbehy v strižni ukladajú, dopĺňajú až vytvoria finálnu výpoveď. Chcem vytvárať dokumenty ktoré nielen poučia, ale aj zabavia tak, aby ľudia naozaj pochopili pointu. Veľkou výzvou pri tvorbe dokuemntárnych filmov je skombinovať slovo, obraz a hudbu takým spôsobom, aby ľudia výsledok precítili emocionálne aj intelektuálne.

Q: Mali ste pri tvorbe filmu Mantra ten neuveriteľný WOW moment ?
A: Bolo ich mnoho, ale až keď sedíte nad počítačom a dávate dokopy materiál, ktorý máte nafilmovaný - si naozaj uvedomíte, čo sa deje s ľuďmi počas spoločného spievanie mantier a aký to má emocionálny dosah.

Q: Ja som mala jeden moment - žena, ktorá povedala, že mantry jej zachránili život. To bolo silné. Speváci, akokoľvek sú dobrí, vlastne predstavujú len prostriedok pre takúto transformáciu.
A: Áno, samozrejme - avšak príbehy hudobníkov sú tiež mimoriadne inšpiratívne a pre mnohých z nich mantry tiež znamenali veľa. Povedia nám toho toľko vo filme...

Q: Otázka na záver - mnoho ľudí pri prvom počutí mantier, alebo Kirtanu skonštatujú - ale, to je Hare Krishna, alebo Sikhska hudba, spojená s náboženstvom. Čo by ste im odkázala ?
A: Vôbec to nie je o náboženstve. Je to o spiritualite a o spojení sa ľudí samých so sebou. Ak sa vyberiete na intímne Kirtan podujatie, alebo väčší koncert jedného, či viacerých známych autorov - uvidíte bohatú zmesku ľudí ktorí tam budú. Istotne niektorí sú veriaci, avšak Mantra a Kirtan majú ďaleko väčší presah a odlišnú filozofiu. Ja sama som asi najväčší možný ateista.